lördag, maj 25, 2019

Czy hełm Vikinga miał rogi?



Każdemu, niemalże,  kojarzy sie "rogaty hełm"  z prawdziwym Wikingiem.

A przecież,  tak jak znana szwedzka Pippi jest fikcyjną figurą, tak fikcyjnym jest rogate,wojenne nakrycie głowy człowieka mieszkającego w Skandynawii  w czasach wikingow.

Tak się składa że archeologowie znalezli nie wiele hełmów pochodzących z lat 800- 105, co może oznaczać że np wojowie w  tych czasach  uzywali rzadko hełmy  albo że zrobione one  były z takiego materiału  który nie przetrwał do dzisiejszych czasow np : skóry. Te które zostały znalezione nie posiadają rogów.

Takie rogi po prostu były nie praktyczne a nawet  mogły by wiązać się z zagrożeniem życia.
Bo takimi rogami można było by np: zaklinować się w krzakach lub innych przeszkodach wojennych albo  przeciwnik mógłby je uchwycić, by za ich pomoca,  sprowadzic wojownika do "parteru" a potem obciąć mu głowę 😉
Skad wiec mit ze wikingowie mieli hełmy z rogami? Tego tak naprawdę nikt nie wie.

Może z tego ze wojownicy Germanii i Gali, chodź nie były to czasy Wikingów, uzywali takich  hełmów z rogami  aczkolwiek nie do walki a przy jakiś ceremoniach czy rytuałach. 
Grek Plutarchos (zyjacy w latach 46-120 n.e.) tez w swoich  historiach mogl stworzyć ten mit, poniewaz glosil on  ze Cymbrowie zdobili swoje hełmy  rogami zwierząt. 
Tego typy informację  z czasow antyku  posłużyły, w latach 1800, za inspiracje artystom malarzom,  którzy   zaczeli  produkować  obrazy z  Wikingami w rogatych hełmach niemalże  hurtowo. I od tego czasu   Wiking w rogatym hełmie jest tak rozpowszechniony w Europie że do dziś  kojarzy sie z Dunczykami, Szwedami i Norwegami.







6 kommentarer:

  1. Dobrze wiedzieć. Pozdrawiam serdecznie :)

    SvaraRadera
  2. Śmiesznie wyglądają w tych hełmach, ale jak się na nich patrzy, to do nich pasują :D

    SvaraRadera
  3. Bardzo ciekawy wpis! Obserwuję i Pozdrawiam!^^

    SvaraRadera