fredag, juni 21, 2019

Midsommarafton - "wigilia" dnia św Jana




Dzisiaj, jako ze jest to weekend, przypadajacy najbliżej dnia św. Jana (24.06) Szwedzi obchodzą wielkie święto, sięgające być może swymi korzeniami prehistorycznych obyczajów związanych z uroczystościami, jakie towarzyszyły przesileniu letniemu. 
Juz od poludnia zaczyna sie świętowanie, a przede wszystkim przystrajanie zielonymi gałązkami i kwiatami  krzyża, na którym wisza dwa wianki. Ten krzyż zajmuje miejsce centralne podczas tych wspólnych spotkań, i nazywa sie majstång albo midsommarstång.



 Obecnie często – błędnie – uważa się, że drzewko majowe jest rdzennie szwedzkie, a obrzędy z nim związane mają swoje korzenie w tradycjach kultury ludowej w Dalarnie. A już w średniowieczu istniał na kontynencie inny, kultywowany późną wiosną obyczaj świąteczny: strojenie drzewka majowego. Sięgał on korzeniami starożytnego Rzymu, gdzie – tak jak w średniowiecznej Francji i w Niemczech – stanowił część obchodów pierwszomajowych. Liczni w szwedzkich miastach Niemcy, którzy tak chętnie wprowadzali rodzime zwyczaje w swoich nowych ojczyznach, tym razem napotkali pewne trudności. Na chłodnej Północy nie było pierwszego maja dostatecznie dużo zielonych gałązek i kwiatów do przystrojenia drzewka, trzeba się było z tym wstrzymać i dlatego właśnie kontynentalne drzewko majowe pojawiło się w Szwecji w czerwcu. Początkowo wznoszono je tylko w miastach, ale z czasem przyjęło się także na prowincji, zrazu w dworkach i pałacach, gdzie organizowano festyny dla czeladzi, później w wioskach, gdzie przygotowaniami zajmowała się głównie młodzież.  Po ustawieniu i przystrojeniu midsommarstång, w "wigilie dnia św. Jana" odbywają się zazwyczaj najróżniejsze konkursy i gry dla dzieci, wspólne tańce wkoło drzewka i tradycyjne taneczne zabawy. Później przychodzi kolej na rozrywki dorosłych. Zbierają się w ogrodzie, na werandzie lub pod markizą przyczepy kempingowej i oddają przyjemności konsumowania tradycyjnych w tym dniu potraw, zakrapianych sznapsem (nubbe) i spiewaniu krotkich piosenek przed wipiciem tegoz sznapsa😉 




 W dawnych czasach w noc świętojańską panny w milczeniu zbierały od siedmiu do dziewięciu rodzajów kwiatów i wkładały bukiet pod poduszkę, żeby we śnie zobaczyć, jakiego kawalera przeznaczył im los....😊




O Midsommar innaczej ;)

10 kommentarer:

  1. Piękna zabawa:))bardzo lubię takie imprezy i zwyczaje:))Pozdrawiam serdecznie:))

    SvaraRadera
  2. Widzę śledziki na stole...zjadłabym ;)) pozdrawiam

    SvaraRadera
  3. Ale mi się ten zwyczaj podoba , kocham takie radosne świętowanie a odrobina magii jeszcze nikomu nie zaszkodziła. :)

    SvaraRadera
    Svar
    1. masz racje , ta magia nie jest szkodliwa ;) :D pozdrawiam :)

      Radera
  4. Nigdy nie wiem, kiedy jest Jana i innych takich, ale to, co znajduje się na pierwszym zdjęciu, wywołało u mnie monstrualnych rozmiarów ślinotok. Tortu bezowego i bitej śmietany mi dajcieee!!!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja tez nie wiem kiedy jest Jana ale wiem kiedy jest midsommaraftom ;) tego tutaj nie da sie nie wiedziec ;) :)

      Radera
  5. No właśnie! Ten tort tak smakowicie wygląda, że aż trudno się skupić na Twoim, bardzo ciekawym tekście!
    ;-)))

    SvaraRadera
    Svar
    1. tort z truskawkami musi odwracac uwage od wszytkiego innego ... ;) :) pozdrawiam :)

      Radera